شما اینجا هستید

برگزاری اجلاس سالانه کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران

برگزاری اجلاس سالانه کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران

اجلاس سالانه کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران روز پنجشنبه 16 دی ماه با حضور مهندس حاج رسولی ها مدیر عامل شرکت مدیریت منابع اب ایران برگزار شد.


به گزارش شبکه خبری آب ایران مهندس حاج رسولی ها در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه این اجلاس پس از گذشت هشت سال برگزار می شود اظهار امیدواری که از این پس برگزاری این اجلاس در موعد های مقرر صورت بگیرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه رمز موفقیت برنامه وزارت نیرو در طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی مدیریت مدیریت آب بویژه در بخش کشاورزی است اظهار داشت: برنامه ششم توسعه مقرر کرده است تا پایان این برنامه 10 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب کسری مخزن منابع آب زیر زمینی باید جبران شود که 60 الی 70 درصد آن منوط به مدیریت مصرف آب ، اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی ، افزایش راندمان و بهره وری آب در بخش کشاورزی است .
قائم مقام شورای عالی کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به نقش این کمیته در رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه اشاره کرد . گفت کمیته باید به باروی مشورتی برای وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران و بخش آب تبدیل شود.
مهندس تاکید کرد کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران باید به نهادی فنی و علمی مبدل شود و به عنوان یک اطاق فکر و مغز متفکر بدور از موضع گیری های غیر تخصصی به نقش آفرینی بپردازد بطوری که به نقطه نظرات این کمیته در مراجع تصمیم گیری استناد شود. 
وی اظهار داشت تشکیل پنلهای تخصصی با راهبری کمیته می تواند منجر به ارائه راهبردهای مقابله با چالش های آبی شود.
شایان ذکر است در ادامه این نشست مهندس کیایی (اسداللهی) مشاور وزیر نیرو در امور آب و آبفا و دبیر کل سابق کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران گزارشی از فعالیت های کمیته ارائه کرد و ضمن توصیف کمیته به عنوان بهترین کمیته در جهان دلیل موفقیت آن را مشارکت تک تک اعضا ذکر کرد.
همچنین دکتر نی ریزی رئیس کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی طی سخنانی با اشاره به اینکه کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی در سالهای اخیر وارد فضای عملیاتی در موضوعاتی همچون فقر زدایی شده است عنوان کرد به همین دلیل کمیته های ملی نیز باید تقویت شوند.
در ادامه خانم مهندس نورزی دبیر اجرایی کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران گزارشی از فعالیت های کمیته ارائه کرد.همچنین دکتر منعم گزارشی کوتاه از شکل گیری مرکز بین المللی تحقیقات آبیاری و زهکشی در ایران ارائه کرد.
در ادامه این نشست نقطه نظرات حاضران در خصوص فعالیت ها و عملکرد کمیته مطرح شد و پاسخ های لازم از سوی مهندس حاج رسولی ها، مهندس کیایی (اسداللهی) ارائه شد و جمعبندی لازم توسط مهندس سلامت بعمل آمد.
در پایان نشست ضمن تقدیر از زحمات 25 ساله مهندس کیایی (اسداللهی) مهندس مهرزاد احسانی به عنوان دبیر کل جدید کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران معرفی شد.

منبع: http://wnn.ir/html/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=25576

اشتراک در: