شما اینجا هستید

تغییر کاربری در نگین تالاب‌های ایران

تغییر کاربری در نگین تالاب‌های ایران

خواندن 5 دقیقه
شبکه تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست مازندران به تغییر کاربری در تالاب میانکاله واکنش نشان داده و خواستار ورود جدی مسؤولان برای جلوگیری از یک فاجعه زیست‌محیطی شده است.

به‌گزارش خانه آب ایران و به نقل از خبرگزاری فارس، تغییر کاربری اراضی کشاورزی، جنگلی و مراتع، واژه‌ای آشنا اما دردآور برای مازندران بوده که استان را در این زمینه با چالشی بزرگ روبرو کرده است. تخریب جنگل، مراتع و اراضی کشاورزی و باغی در مازندران در حالت نگران کننده‌ای قرار دارد چرا که با تغییر اکوسیستم و محیط زیست آسیب‌های جدی به طبیعت استان وارد می‌شود. سهل‌انگاری مسؤولان در دولت‌های مختلف و نبود عزمی راسخ در جلوگیری از اتفافات این‌چنینی در مازندران شکل و شمایل استان در محیط زیست و طبیعتش را به چهره‌ای بی‌نظم مبدل کرده است.
تغییر اراضی جنگلی و مرتعی به کشاورزی و همچنین تغییر اراضی کشاورزی به مسکونی در مازندران به یک بحران تبدیل شده که در چند سال اخیر بسیار بیشتر شده است.
اخیرا البته حرکت‌هایی رو جلو در قلع و قمع تغییر کاربری اراضی انجام شده است اما تغییر کاربری گسترده در خواب غفلت مسؤولان آنقدر در استان مازندران بیشتر شده که اگر به همین صورت پیش رود آینده مبهم و بدی در انتظار محیط‌زیست و طبیعت مازندران است.

میانکاله

و اما خبر بدتر از تغییر اراضی جنگلی، مرتعی و کشاورزی، تغییر کاربری در تالاب‌های استان مازندران است که از گوشه و کنار استان به گوش می‌رسد و البته کم هم نیست، اما در خبرهای تجاوز به تالاب‌ها و تغییر اراضی آنها، این‌بار گویا نوبت به نگین تالاب‌های ایران و زیست‌گاهی بی‌نظیر یعنی تالاب میانکاله رسیده است.
تغییر کاربری در تالاب میانکاله در حالی اتفاق می‌افتد که ارزش اکولوژیک تالاب‌ها به خصوص میانکاله حتی از جنگل‌ها و مراتع نیز بیشتر است.
شنیده‌ها حاکی از آن است که تغییر کاربری در تالاب میانکاله در آن قسمت از تالاب که در اثر پسروی شدید آب دریای خزر خشک شده است، در بستر تالاب در حال انجام است.

میانکاله

در همین راستا شبکه تشکل‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست استان مازندران با بیانیه‌ای نگرانی خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده و خواهان ورود قاطع دادستانی مازندران به عنوان مدعی‌العموم، شده است تا از این فاجعه زیست‌محیطی جلوگیری شود.
*درخواست شبکه تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست مازندران از مسؤولان دولتی و قضایی
در این بیانیه که از سوی روابط عمومی و سخنگوی شبکه تشکل‌های منابع طبیعی و محیط زیست استان مازندران با عنوان "میانکاله را دریابیم" برای خبرنگار فارس در مازندران ارسال شده، آمده است:
"هجوم زمین‌خواران و غارتگران منابع طبیعی به بخش‌های وسیعی از اراضی ساحلی و حریم تالاب میانکاله، این نگین تالاب‌های ایران که قریب به 20 درصد آن به علت پسروی دریای مازندران خشک شده است، موجب تغییرکاربری‌های وسیع زمینهای بسترتالاب و آسیب‌های جبران ناپذیر و ناپایداری اکوسیستم بی‌بدیل تالاب و تنوع زیستی ذخیرگاه زیست کره را با مخاطرات جدی روبرو ساخته است.
*تغییر کاربری در تالاب میانکاله
سوء‌استفاده‌کنندگان به زمین‌های وسیعی از حوزه تالاب خصوصاً در بخش جنوب شرقی تالاب که به علت شیب کم دچار پسروی شدید شده با اقدام به تغییر کاربری و تبدیل کنج‌های اکولوژیک بسیاری از گیاهان و پرندگان به زمین‌های کشاورزی که حامل کود و سم‌های متنوع هستند موجودیت تالاب را به چالش کشیده‌اند.
امروزه اعمال گروهی که فقط منافع شخصی ِ خود را می‌بینند، نه تنها کابوس‌ها را به واقعیت تبدیل کرده بلکه در عمل اقدام به خلق آثاری کرده‌اند که در کابوس‌هایمان نیز یافت نمی‌شود.
*درخواست ورود قاطع به چالش زیست محیطی
شبکه تشکل‌های محیط زیست و منابع‌طبیعی استان ضمن اعلام خطر، توجه کلیه نهادهای ناظر و مسؤول همچون اداره کل حفاظت محیط‌زیست، اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان مازندران و دادستانی استان به عنوان مدعی‌العموم جلب کرده و درخواست ورود قاطع به این چالش بزرگ زیست محیطی را دارد."
به گفته فعالان محیط‌زیست استان مازندران ظاهرا در سال‌های اخیر با پایین رفتن آب دریای خزر برخی افراد با تصرف زمین‌های خشک‌شده به تغییر کاربری اراضی بستر تالاب میانکاله پرداخته و بخش‌هایی از تالاب را در خواب غفلت مسؤولان تصرف کرده‌اند، انتظار می‌رود تا با ورود جدی متولیان به خصوص جهاد کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی آبخیزداری استان مازندران، متخلفین شناسایی و برخور جدی با آنان صورت گیرد.

 

منبع خبر

اشتراک در: