شما اینجا هستید

تاکید استاندار بر ضرورت تکمیل پروژه‌های آبی سیستان و بلوچستان

تاکید استاندار بر ضرورت تکمیل پروژه‌های آبی سیستان و بلوچستان

خواندن 5 دقیقه
استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به تکمیل نشدن برخی طرح‌های آبی با وجود گذشت دو دهه از زمان اجرایی شدن آنها، بر ضرورت اجرای کامل این طرح‌ها تاکید کرد.

به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از ایسنا، احمدعلی موهبتی با حضور در دفتر حاج رسولی‌ها معاون وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب کشور، ضرورت برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای تکمیل پروژه‌های آبی استان را با توجه به گذشت دو دهه از زمان اجرایی شدن آنها، مورد تاکید قرار داد.
وی با بیان این‌که سدهای متعدد و بزرگی در دست اجراست ولی طرح‌های مکمل آن‌ها از جمله طرح‌های شبکه آبیاری زیر دست سدها اجرا نشده، این روند را از عوامل عدم تحقق اهداف توسعه استان بر شمرد و خواستار اقدامات و تمهیدات لازم در این خصوص شد.
استاندار گفت: این برای کشور توانمند و مقتدری چون جمهوری اسلامی ایران، کاستی بزرگی است که سدهای بزرگی چون پیشین، زیردان، کهیر و مانند آن، سال‌های زیادی است ساخته شده‌اند ولی خط انتقال آب و بهره‌برداری آن اجرا نشده است.
موهبتی با اشاره به پروژه چاه نیمه‌ها در سیستان و اجرای شبکه 46 هزار هکتاری آبرسانی زراعی منطقه، آن را تنها پروژه بهره‌برداری آب در پایین دست طرح‌های آبی استان دانست و بهره‌وری مناسب از فرصت‌ها با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در این حوزه در سطح استان را خواستار شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های کشور در توسعه سواحل مکران و نیز سیاست‌های نظام مبنی بر توسعه دریا محور در جنوب و جنوب شرق کشور، نقش وزارت نیرو جزو بخش‌های کلیدی و از ارکان تحقق این اهداف است که باید برای دستیابی به أهداف پیش رو بیشتر تلاش شود.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو هم در این نشست با تشریح برخی اقدامات و آماده شدن برخی پروژه‌ها از جمله سد کهیر و شهری کور برای آبگیری همزمان با سفر رییس جمهور به استان، از تعبیه ایستگاه‌ها و نصب پمپ‌های پمپاژ و آماده کردن زیرساخت‌های سدها از جمله احداث راه دسترسی سد کهیر و برنامه‌ریزی برای تامین اعتبار و انجام مطالعات لازم شبکه پایین دست سدها خبر داد.
گفتنی است؛ در این نشست مقرر شد با هماهنگی مشترک استان و مرکز، بستر اجتماعی و همکاری لازم مردمی برای به کارگیری پیمانکار مجری از بخش خصوصی جهت طراحی و اجرای خطوط انتقال آب سدها فراهم شود.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: اعتبارات ابلاغ شده به استان به موقع تخصیص داده می‌شود.
احمدعلی موهبتی با دکتر اکرمی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل خزانه کشور دیدار کرد و با اشار به بالا بودن هزینه‌های جاری در سیستان و بلوچستان به دلیل بعد مسافت و کمبود زیرساخت‌ها و بالارفتن نرخ خدمات، تخصیص به موقع اعتبارات هزینه‌ای استان را خواستار شد.
وی با بیان برنامه‌ها و طرح‌های متعدد در دست اجرا و هم‌چنین توجه دولت، مسوولان و بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد و خیرین به رفع مشکلات استان، تخصیص به موقع بودجه‌های هزینه‌ای و جاری استان را در جهت حفظ و افزایش انگیزه کارکنان و پرسنل اداری و اجرایی ضروری دانست.
استاندار به فاصله شاخص‌های استان نسبت به میانگین کشور اشاره کرد و رسیدن به سطح میانگین کشوری در شاخص‌های مختلف و اجرای چند پروژه بزرگ ملی استان را از اولویت‌های استان بر شمرد.
موهبتی افزود: خوشبختانه با توجه مسوولان نظام و همت خیرین و بخش خصوصی و پی‌گیری‌های انجام شده و فعال شدن مجدد کسب و کارها، امید به استان بازگشته و شور و نشاط در بین مردم جاری شده است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط استان، تقویت شرکت‌ها و پیمانکاران بومی را لازمه توسعه استان دانست و سرمایه‌گذاری در حوزه نیروی انسانی و زیرساخت مدیریتی را توسعه در بخش خصوصی بیان کرد و خواستار همکاری لازم دستگاه‌های اجرایی در جهت باز شدن فضای فعالیت و شکوفایی برای بخش خصوصی استان شد.
دکتر اکرمی معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رییس خزانه کشور، با تایید شرایط و تفاوت نرخ خدمات و هزینه‌ها در سیستان و بلوچستان و بیان رویکرد مثبت و آمادگی در جهت توسعه و بالندگی استان، گفت: اعتبارات جاری و هزینه‌ای ابلاغ شده به استان در اسرع وقت تخصیص داده می‌شود.
وی با اشاره به ضرورت ارایه گزارش توجیهی و فنی در خصوص طرح‌ها و شرایط خاص، حضور استاندار را در برخی نشست‌های تخصصی مرتبط با استان در مرکز از جمله مناقصه‌های بزرگ و انتخاب پیمانکار، برای توضیح و توجیه تصمیم گیران موثر دانست.
اکرمی گفت: در صورت ارایه گزارش اعتبارات ابلاغ شده، اعتبارات معوق مانده در اسرع وقت به استان تخصیص داده خواهد شد.
در دیدار استاندار سیستان و بلوچستان با وزیر نیرو، شتاب‌دهی در اجرای طرح‌های آبی و برقی استان مورد تاکید قرار گرفت.

 

منبع خبر 

اشتراک در: