شما اینجا هستید

یازده میلیون هکتار از دشت‌های کشور نیازمند آبخوان‌داری است

یازده میلیون هکتار از دشت‌های کشور نیازمند آبخوان‌داری است

خواندن 5 دقیقه

معاون آبخیزداری، مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری، گفت: یازده میلیون هکتار از دشت‌های کشور نیازمند اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری است.
به‌گزارش خانه آب ایران و به‌نقل از ایسنا، شهبازی که همراه با اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس به فارس سفر کرده بود، در بازدید از پروژه کنترل سیلاب و آبخوان‌داری مشکان شهرستان نیریز، گفت: طی 10 سال گذشته به‌طور متوسط در کشور ۱۱ میلی‌متر کاهش بارندگی و ۵۴ میلی‌متر افزایش تبخیز و تعریق را شاهد بودیم. شهبازی اضافه کرد: این موضوع موجب بیلان منفی سفره‌های آب زیر‌زمینی شد؛ یکی از راهکارهای علمی برای جبران این کسری، اجرای پروژه‌های آبخیز و آبخوان‌داری، است.

یازده میلیون هکتار از دشت‌های کشور نیازمند آبخوان‌داری است

وی گفت: خوشبختانه سال گذشته با عنایت ویژه مقام معظم رهبری ٢٠٠ میلیون دلار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری اختصاص یافت که ٦٠٠٠ نقطه در کشور از برکات این پروژه‌ها بهره‌مند شدند. شهبازی افزود: با توجه به اثرگذاری پروژه‌های اجرا شده، امسال نیز رقمی معادل ١٥٠ میلیون یورو برای انجام پروژه‌های آبخیزداری در ١٠ هزار نقطه از کشور پیش‌بینی شده است. مدیر کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این بازدید به انجام ٣٥ پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری در سال گذشته اشاره و اضافه کرد: خوشبختانه فارس از استان‌های بهره‌مند و پیشتاز در زمینه جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی بوده و در سال گذشته بیش از ٢٨ میلیارد تومان تنها به انجام پروژه‌های سازه‌ای آبخیزداری اختصاص یافته است. ایشان ضمن اشاره به ظرفیت بالای استان برای جذب اعتبار و انجام پروژه‌های آبخیزداری افزود: با توجه به مطالعات انجام شده، در صورت تخصیص اعتبارات حتی تا میزان ٨٠٠ میلیارد تومان، آمادگی اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری را داریم. او ابراز امیدواری کرد که این مهم با حمایت اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع‌طبیعی مجلس شورای اسلامی، محقق شود.

منبع خبر

اشتراک در: