شما اینجا هستید

برای مدیریت منابع آب نیازمند پیش بینی‌های دقیق‌تر سازمان هواشناسی هستیم

تصویب ساختار کلی نظامنامه كارگروه‌های احيای زاينده‌رود و ساماندهی كمی و كيفی كارون بزرگ

برای مدیریت منابع آب نیازمند پیش بینی‌های دقیق‌تر سازمان هواشناسی هستیم

خواندن 2 دقیقه
معاون اول رئیس جمهور گفت: برنامه‌ريزی برای مديريت منابع آب كشور نيازمند پيش‌بينی‌های دقيق و جامع سازمان هواشناسی است و لازم است اطلاعات كافی در خصوص احتمال ورود به دوره ترسالی و يا استمرار خشكسالی در اختيار داشته باشيم.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، "اسحاق جهانگیری" در جلسه پیش از ظهر امروز(سه‌شنبه) شورای عالی آب با اشاره به مصوبه پيشين شورا مبني بر اينكه رودخانه كارون بايد تا پايان برنامه ششم توسعه به لحاظ كيفي ساماندهي شود، گفت: براساس اين مصوبه قرار بود واحدهاي صنعتي كه موجب آلايندگي اين رودخانه بودند روند كاري خود را اصلاح كنند.
جهانگيری با اشاره به اينكه هر چقدر ديرتر وضعيت رودخانه كارون را ساماندهي كنيم شرايط سخت‌تر مي‌شود، اظهار داشت: وضعيت اين رودخانه به گونه‌اي است كه گاهي آب آن براي مردم اهواز نيز قابل استفاده نيست و اين يعني استفاده از اين آب براي مردم شهرهاي اطراف غيرممكن خواهد بود.
وي با قدرداني از وزارت نيرو در تدوين پيشنهاد نظام‌نامه كارگروه‌هاي احيای زاينده‌رود و ساماندهي كمي و كيفي كارون بزرگ، اين پيشنهاد را سازنده ارزيابي كرد و گفت: لازم است در خصوص وظايف و تركيب اعضاي اين كارگروه‌ها در كميسيون تخصصي شوراي عالي آب بازنگري و اصلاحاتي انجام شود تا پس از تصويب نهايي ابلاغ گردد.
جهانگيری همچنين با اشاره به گزارش رييس سازمان هواشناسي كشور در خصوص ميزان بارش‌هاي امسال در جلسه تصريح كرد: برنامه‌ريزي براي مديريت منابع آب كشور نيازمند پيش بيني‌هاي دقيق و جامع است و لازم است اطلاعات كافي در خصوص احتمال ورود به دوره ترسالي و يا استمرار خشكسالي در اختيار داشته باشيم كه اين موضوع ضرورت جمع‌بندي نظرات و ديدگاه‌هاي كارشناسي و علمي را نياز دارد.
در اين جلسه كه وزراي نيرو، جهاد كشاورزي و رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز حضور داشتند، نماينده وزارت نيرو گزارشي از ساختار پيشنهادي و نظامنامه كارگروه‌هاي احياي زاينده رود و ساماندهي كمي و كيفي كارون بزرگ ارائه كرد و به تشريح چشم انداز، اهداف، اصول، ساختار و شرح وظايف اين نظامنامه پرداخت.
در اين جلسه پس از بحث و تبادل نظر درباره ساختار پيشنهادي نظامنامه كارگروه‌هاي احياي زاينده‌رود و ساماندهي كمي و كيفي كارون بزرگ، اصل اين پيشنهاد به تاييد شوراي عالي آب رسيد و مقرر شد در كارگروه تخصصي اين شورا شرح وظايف و تركيب اعضاي اين كارگروه‌ها مورد بررسي قرار گرفته و تعدادي از كارشناسان و صاحب نظران دانشگاهي نيز به اعضاي اين كارگروه‌ها اضافه شوند.

 

منبع خبر

اشتراک در: