شما اینجا هستید

سامانه مدیریت اطلاعات مکانی داده های زمین شناسی راه‌اندازی شد

به همت پایگاه ملی داده‌های علوم ‎زمین

سامانه مدیریت اطلاعات مکانی داده های زمین شناسی راه‌اندازی شد

خواندن 2 دقیقه
سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) به منظور دسترسی آزاد به داده‌های زمین‌شناسی توسط کارشناسان پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش خانه آب ایران، سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) به منظور دسترسی آزاد به داده‌های زمین‌شناسی توسط کارشناسان پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور مورد بهره برداری قرار گرفت.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور اعلام کرد: یکی از مهمترین سازمان‏های تولیدکننده داده در زمینه تهیه و تکمیل و انتشار نقشه‏‌های تخصصی زمین‌شناسی و لایه‌های رقومی در کشور سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی است که تاکنون بیش از 10هزار لایه رقومی تخصصی علوم زمین را در قالب 95 عنوان نقشه تهیه کرده است.
سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم ‎زمین کشور در این ارتباط گفت: مدیریت و ساماندهی داده‌ها به عنوان دارایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور محسوب می شود و ایجاد درگاهی مناسب به منظور ارائه اطلاعات به کاربران با سطح‌بندی صحیح از اهداف مدیریت داده در این سازمان است.
به گفته امید اردبیلی، با توجه به اینکه بخش بزرگی از اطلاعات موجود دارای مؤلفه مکانی و ماهیت مکان مرجع است، سامانه مدیریت اطلاعات مکانی، سیستمی مناسب برای ذخیره و نگهداری این اطلاعات بوده که با ذخیره‌سازی این داده‌ها به‌ صورت متمرکز علاوه بر سهولت دسترسی و حفظ امنیت و تمامیت داده‌ها از انجام کارهای موازی و تکراری و اتلاف هزینه و زمان جلوگیری می‌کند.
وی اضافه کرد: پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور از نیمه دوم سال 1397 اقدام به راه‌اندازی سرویس‌ها و زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) کرد.
اردبیلی گفت: آماده‌سازی بستر مناسب ارائه اطلاعات و یکپارچه سازی و استانداردسازی اطلاعات مکانی برای بارگذاری در سامانه توسط کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور انجام و اواسط اردیبهشت ماه جاری به شکل رسمی افتتاح شد.
سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور خاطرنشان کرد: این سامانه جامع مکانی با هدف متمرکزسازی داده‌های علوم زمین به صورت همگون، یکپارچه و استاندارد، مدیریت داده‌ها و برقراری ارتباط میان لایه‌های رقومی مختلف برای مدیران سازمان و ارائه صحیح آنها با زبان مشترک فنی-تخصصی در سطح سازمان، کاربران و ذینفعان حوزه علوم زمین با سرعت و کیفیت مناسب فعالیت می‌کند.
وی افزود: داده‌های سامانه اطلاعات مکانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به دو دسته کلی موضوع های اکتشافی و زمین‌شناسی را تقسیم‌بندی کرد و در این سامانه داده‌ها بر اساس مقیاس ملی و موضوعی تقسیم‌بندی شده‌اند و تاکنون بیش از یک هزار لایه اطلاعاتی به این سامانه وارد شده است.
اردبیلی با بیان این‌که نقشه‌های تهیه شده در سازمان در مقیاس ملی دسته‌بندی شده اند، تصریح کرد: اطلاعات زمین‌شناسی تا مقیاس یک‌دویست‌پنجاه‌هزارم و اطلاعات اکتشافی تا مقیاس یکصدهزارم وارد سامانه شده و این کار ادامه دارد تا تمامی لایه‌های اطلاعاتی سازمان وارد سامانه شود.

علاوه بر اطلاعات زمین‌شناسی، لایه‌های اطلاعاتی خطوط آبراهه و رودخانه، مرز حوضه‌های آبریز، دریا، دریاچه و چشمه‌های آب گرم از جمله بانک‌های اطلاعاتی آبی قابل دریافت از این سامانه هستند.
علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات مورد نیاز می‌توانند به آدرس http://webgis.ngdir.ir مراجعه کنند.

اشتراک در: