شما اینجا هستید

تداوم برداشت از آبهای زیرزمینی، خطر فروچاله ها را افزایش خواهد داد

تداوم برداشت از آبهای زیرزمینی، خطر فروچاله ها را افزایش خواهد داد

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو نسبت به خطر فرونشست زمین، ایجاد فروچاله و لغزش زمین در تهران بر اثر تداوم برداشت از آب های زیرزمینی و بازگشت نداشتن بخشی از پساب تصفیه خانه ها به آبخوان های اصلی شهر، هشدار داد.

هدایت فهمی»  افزود: در دشت های بحرانی کشور سالیانه به طور متوسط 15 سانتیمتر فرونشست داریم که در برخی دشت ها میزان 20، 35 و حتی 50 سانتیمتر فرونشست با توجه به بافت خاک آنها دیده شده و به ثبت رسیده است. 
این مسئول با هشدار درباره فرونشست زمین در شهر تهران اضافه کرد: در گذشته فاضلاب تهران پس از ورود به چاه های جذبی تعبیه شده، بخشی از آب های از دست رفته زیرزمینی را برگشت می داد اما با تکمیل تدریجی فازهای مختلف تصفیه خانه پایتخت، سطح آبخوان های تهران به تدریج افت می کند. 
وی وجود دو آبخوان کوچک و بزرگ در پایتخت را یادآوری کرد و گفت: آبخوان کوچک تر تا بالای منطقه «عباس آباد» و دومی به حجم بیش از هفت میلیارد مترمکعب از پایین همین منطقه تا جنوب شهر تهران گسترده شده است. 
فهمی ادامه داد: اگر بخشی از آب تصفیه شده در تصفیه خانه ها را به این آبخوان ها برنگردانیم، سطح آب آنها به شدت کاهش می یابد و معضلاتی همچون فرونشست زمین، پدیده فروچاله و حتی لغزش زمین در تهران را به دنبال دارد. 
وی تصریح کرد: باید بخشی از پساب شهر تهران صرف تغذیه آبخوان های آن شود و شهروندان تهرانی مصرف آب را مدیریت کنند. 
معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اضافه کرد: امروز نیاز است از زهآب های شهری نیز برای تغذیه آبخوان ها بهره ببریم و این موضوع بویژه باید از طریق مسیل ها و آبراهه های تهران انجام شود که شهرداری به اشتباه آنها را به صورت کانال های غیرقابل نفوذ درآورده است. 
وی گفت: تحقق این امر به فعالیت های سازه ای و غیرسازه ای نیازمند است؛ به طوری که باید از بستر رودخانه هایی مانند «کن» برای تغذیه آبخوان ها استفاده شود و بخشی از پساب تصفیه شده شهری را برای تزریق به آبخوان ها انتقال داد. 
عضو اتاق فکر آب ایران همچنین بر برداشت مطمئن از آب های زیرزمینی در تهران تاکید کرد و گفت: باید برداشت آب بر پایه آستانه موجود منابع آبی باشد. 
وی اضافه کرد: جمعیت تهران روز به روز در حال افزایش است و ما با مصرف بیش از اندازه آب در این کلانشهر روبروییم؛ در این زمینه باید شهروندان تهرانی و شهرهای اطراف تهران با کاهش مصارف خود مانع از برداشت بی رویه آب شوند.

منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82307348
 

اشتراک در: