شما اینجا هستید

اولین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی

اولین کنفرانس بین‌المللی آب مجازی

اولین کنفرانس بین المللی آب مجازیاولین کنفرانس بین المللی آب مجازیاولین کنفرانس بین المللی آب مجازی با محوریت تجارت آب مجازی و چالش های آن در تاریخ 9 و 10 اردیبهشت 1396 توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در شهر تهران برگزار می‌شود

هدف از برگزاری کنفرانس

عموماً تولید هر کالایی به مقدار مشخصی آب نیاز دارد. در کالاهای صنعتی، آب صرف سرد شدن و شستشو می­شود در صورتی که در تولیدات کشاورزی، آب(باران، آب زیرزمینی و سطحی) برای رشد گیاهان و تغذیه حیوانات و سیراب شدن آن ها ضروری است. این آب به نام (آب مجازی) شناخته می­شود، زیرا اگر چه در تولید به کار رفته است ولی دیگر به همان صورت در تولیدات وجود ندارد و یا مقدار آن بسیار کم است.
این فکر که تجارت محصولات کشاورزی و به تبع آن آب مجازی، امکان می دهد منابع آب در سطح جهانی صرفه جویی شود، در وهله اول جذاب به نظر می رسد. این امر ناشی از تفاوت های بسیار معنی­‌دار در بازده آب مصرفی گیاهان در کشورهای مختلف است.
مفهوم تجارت آب مجازی بر این نظر استوار است که کشورهای فقیر از نظر آب، نیاز غذایی خود را به طور فزاینده‌­ای از طریق واردات محصولات از کشورهای غنی از آب تامین می کنند. تجارت آب مجازى طی دو دهه اخیر در جهان بارز گردیده، بنحوى که در آن به شکلى مسأله امنیت غذایى از محدوده کشورها به عرصه­‌هاى بین‌­المللی گسترش یافته است. تولید انبوه و ارزانتر کالاهاى اساسى در مناطق مستعد با استفاده بیشتر از آب سبز(بارندگی) و تولید محصولات گرانتر براى صادرات با آب آبى از جمله خصوصیاتى است که تجارت آب مجازى با خود به همراه دارد.تبادل آب مجازی در داخل یک کشور تابعی از سیاست­های داخلی و حمایت از الگوی کشت و تولید محصولات منطقه­‌ای و پتاسیل تولید در بین مناطق مختلف یک کشور است و تجارت آب مجازی تابعی از سیاست­های خارجی کشورها برای تامین نیاز غذایی یا تجارت می­باشد.

حال که در آغاز مرحله­‌ای جدید برای تعامل با بحران آب در جهان هستیم، از تجارت آب مجازى می­توان برای ترمیم منابع آب در مناطق خشک و نیمه خشک و حفظ تعادل و پایداری منابع آب پرداخت. لیکن ضرورت دارد با توجه به اثرگذاری تجارت آب مجازی بر عملکرد و سودآوری و پایداری تولید در بخش خصوصی، جنبه­‌های مختلف آن از نظر اقتصاد، الگوی کشت، پتانسیل تولید، امنیت غذایی، اشتغال، محیط زیست و… شناسایی و مورد بحث، مطالعه و بررسی قرار گیرد. لذا با توجه به کمبود تجربه و مطالعه کافی در این خصوص در بسیاری از کشورها، ضرورت دارد جنبه­‌های مختلف تجارت آب مجازی طی نشست­‌های مختلف تخصصی با حضور متخصصان بین­‌المللی و بخش­های مختلف داخلی شامل بخش­های خصوصی و دولتی، شناسایی و برنامه­‌ریزی شود.
بر همین اساس هدف کنفرانس بر روی دو محور اصلی 1- ارائه و تعیین مفاهیم آب مجازی 2- اهداف استراتژیک در تجارت آب مجازی تعیین گردیده است تا خروجی آن بتواند برای اجرای تجارت آب مجازی در کشورها مورد استفاده قرار گیرد.

---------------------------------------------------------------------------
حوزه­‌های تحت پوشش 

کشاورزی، آب، محیط زیست

برگزارکننده

 اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

زمان برگزاری

9-10 اردیبهشت 1396

محل برگزاری

تهران، اتاق بازرگانی ایران

دبیر اجرایی : جناب آقای مهندس شریعتمدار
دبیر علمی : جناب آقای دکتر طاهری

---------------------------------------------------------------------------

محورهای کنفرانس

اولین کنفرانس بین المللی آب مجازی
1- مفاهیم اولیه تجارت آب مجازی، چالشهای اخیر و ضرورت­های آن
2- تجارت آب مجازی، شیوه­ها، ابزارها، زیرساخت­ها و استانداردها
3- آب مجازی و امنیت غذایی
4- نقش تجارت آب مجازی در پاسخ به بحران آب و اثرات تغییر اقلیم
5- نقشه راه آب مجازی برای کشور میزبان

---------------------------------------------------------------------------
تاریخ‌های مهم کنفرانس 

مهلت ارسال چکیده مقالات 10 آذر 1395
اعلام نتیجه داوری چکیده مقالات 11 دی 1395
مهلت ارسال اصل مقالات 27 بهمن 1395

آدرس سایت کنفرانس : virtualwaterconf.com
آدرس ایمیل کنفرانس : info@virtualwaterconf.com

اشتراک در: