شما اینجا هستید

پژوهشگران و موسسات پژوهشی اجزای جدا نشدنی مدیریت منابع آب و انرژی هستند

اردکانیان در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو:

پژوهشگران و موسسات پژوهشی اجزای جدا نشدنی مدیریت منابع آب و انرژی هستند

خواندن 2 دقیقه
وزیر نیرو گفت: پژوهشگران، ظرفیت‌های دانشگاهی و موسسات پژوهشی اجزای لاینفک مدیریت منابع آب و انرژی و همکار دولت و وزارت نیرو هستند.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، رضا اردکانیان در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو که پیش از ظهر امروز به میزبانی پژوهشگاه نیرو برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: مسئله محدویت آب و انرژی منابع در مقایسه با فزونی تقاضا و افزایش سطح زندگی و نیاز بیشتر به این دو منبع، نقش و جایگاه پژوهش و فناوری را در این عرصه به خوبی نشان می‌دهد.
وی تاکید کرد: هر جا که ما با محدویت منابع مواجه هستیم، علم، تجربه، تحقیق و پژوهش راهکارها و ابزارها و عرصه‌های مهمی هستند که به مدد بشر آمده‌اند و طبیعتا ما نیز می‌بایست حداکثر تلاش خود را همزمان با عرضه خدمات آب و برق در این زمینه‌ها بکار بگیریم.
وزیر نیرو وقت و فرصت را جزو اصلی‌ترین منابع مهم و تجدیدناپذیر دانست و افزود: هر پژوهشگر و محقق، اساس کار خود را بر بهره‌گیری بیشتر از فرصت و مجال در اختیار قرار می‌دهد؛ در غیر این صورت بدون توجه به محدویت منبع زمان و سایر منابع این بخش شاید ضرورت تحقیق و پژوهش آنگونه که باید شناخته نشود.
اردکانیان ادامه داد: محققان، پژوهشگران، ظرفیت‌های دانشگاهی، موسسات پژوهشی و... جزو ظرفیت‌های هستند که می‌توانند و باید به عنوان اجزای لاینفک مدیریت منابع آب و انرژی همکار دولت و وزارت نیرو باشند و ما نیز می‌بایست زمینه‌های لازم و ضروری را برای فعالیت‌های آن‌ها آماده کنیم.
وی یکی از زمینه‌های مهم در این عرصه را منابع انسانی و ساختار مناسب دانست و افزود: وزارت نیرو به عنوان دستگاهی که متولی و مسئول عرضه آب و برق مطمئن و پایدار در سطح کشور است می‌بایست از بهترین کیفیت منابع انسانی برای عرضه محصولاتی که بستر تولید و توسعه در کشور است برخوردار باشد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: ما در این زمینه اجازه و امکان هیچگونه مسامحه‌ای را نداریم و با توجه به سیستم آموزشی کشور می‌توانیم از بهترین استعدادها در زمینه‌های مختلف بهره‌مند باشیم. بنابراین این وظیفه مدیران ارشد و تمامی مدیران وزارت نیرو است تا با حساسیت بالا به مقوله منابع انسانی بپردازد.
اردکانیان خدمت در این زمینه را دارای نقش بسیار سازنده‌ای برشمرد و گفت: وسواس در انتخاب بهترین‌ها و گزینش و به‌کارگیری شایسته‌ترین یعنی فراهم کردن اصلی‌ترین زمینه لازم برای اینکه کارفرمای بیشماری از پژوهشگران و محققان در صنعت آب و برق از شایستگی‌های لازم برای مدیریت این کار برخوردار باشند.
وی تاکید کرد: در نقطه مقابل هرگونه سهل انگاری در این زمینه با هر توجیهی نقش بسیار مخربی خواهد داشت و می‌بایست این روزها با دقت و وسواس بیشتری به موضوع منابع انسانی در عرصه مدیریت آب و برق بپردازیم.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اصلی‌ترین تضمین برای پایداری عرضه آب و برق به قیمت و شکل مناسب وابستگی تام و تمام به کیفیت منابع انسانی دست‌اندرکار دارد.
اردکانیان با اشاره به اینکه ساختار مناسب پس از منابع انسانی جزو اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر کیفیت انجام کار و ارائه خدمت است، اظهار کرد: در عرصه پژوهش و تحقیقات نیز ساختار مناسب به معنای تضمین کافی برای به‌کارگیری نتایج تحقیقات و پژوهش‌ها در تولید محصولات، عرضه آن‌ها و همچنین در گردش فعالیت‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: شرایط امروز ما به گونه‌ای است که در هر دو عرصه منابع انسانی و ساختار همچنان پس از چهار دهه زمینه فعالیت بسیار زیادی برای ما وجود دارد و امیدواریم در عین حال پرداختن به امور جاری و بدون هرگونه اختلالی در انجام وظایف و ارائه خدمات بتوانیم به این دو مقوله به شکل مناسب و شایسته‌ای بپردازیم.
وزیر نیرو نقش پژوهش و فناوری را در تحقق ماموریت‌های صنعت آب و برق بسیار حائر اهمیت دانست و افزود: منابع مالی لازم برای توسعه ضروری پژوهش و تحقیق بایستی تدارک دیده شود.
اردکانیان در پایان تاکید کرد: امیدواریم با توجه و علاقه‌مندی و همچنین برنامه‌ریزی و ارتباط خوبی که با موسسات پژوهشی و تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و ظرفیت‌های موجود در وزارت نیرو وجود دارد بتوانیم به شکل هدفمندتر و منسجم‌تری زمینه را برای تحقق برنامه‌های وزارت نیرو فراهم کنیم.

 

منبع خبر

اشتراک در: