شما اینجا هستید

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها کشت برنج خارج از استانهای گیلان و مازندران

مصوبه هیأت وزیران

محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها کشت برنج خارج از استانهای گیلان و مازندران

خواندن 3 دقیقه
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت نیرو کشت برنج براساس الگوی کشت وزارت جهادکشاورزی صرفاً در استان‌های گیلان و مازندران را مجاز دانست و محدودیت ها و ممنوعیت هایی برای کشت برنج خارج از استان های مذکور در نظر گرفت.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب بند (3) تصویب نامه شماره 158969/ت55092هـ مورخ 12 اسفند 1396،سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی برای واپایی(کنترل) سطح زیرکشت بهاره و زمستانه، اعمال محدودیت یا ممنوعیت کشت برنج (خارج از استان‌های گیلان و مازندران) با توجه به محدودیت های منابع آبی در حوضه های آبریز/ استان اجرا می شود.

در اجرای بند مذکور وزارت نیرو با ارائه ، مصوبات هفتمین جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی (وزیران نیرو، جهادکشاورزی،کشور و صنعت، معدن و تجارت و رؤسای سازمان‌های هواشناسی کشور، حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه کشور) را جهت تصویب نهایی به هیئت وزیران ارائه نموده است.

بر این اساس هیئت وزیران در جلسه 9 آبان 1397 به پیشنهاد وزارت نیرو کشت برنج براساس الگوی کشت وزارت جهادکشاورزی صرفاً در استان‌های گیلان و مازندران مجاز دانست. و برطبق تبصره این مصوبه در خارج از استان‌های گیلان و مازندران، خشکه‌کاری برنج مشروط به آبیاری تحت فشار و نصب کنتور توسط متقاضی و یا تحویل حجمی و استفاده از حداکثر (7000) مترمکعب آب در هکتار در یک دوره کشت که به تأیید مشترک جهادکشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای استان برسد، مجاز شمرده شده است.

همچنین وزارت جهادکشاورزی موظف است نسبت به معرفی کشت‌های جایگزین برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران اقدام و با فعالیت‌های ترویجی و اعطای کمک‌های فنی و اعتباری حمایت‌های لازم را به عمل آورد. ضمن اینکه وزارت مذکور به منظور بهبود معیشت کشاورزان، افزایش بهره‌وری نهاده‌ها و تولید برنج، زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری، احداث و توسعه آب‌‌بندان-ها، اجرای روش‌‌های نوین آبیاری و تکمیل شبکه‌‌های آبیاری و زهکشی و کمک‌‌های فنی و اعتباری برای ماشینی کردن (مکانیزاسیون)، بذرهای اصلاح شده، تغذیه متعادل، مدیریت آفات، بیماری‌‌ها،

علف‌‌های هرز و کشت نشایی در استان‌‌های گیلان و مازندران و مناطق موضوع تبصره بند (1) را اجرایی نماید.

بر اساس احکام این تصویب نامه وزارت نیرو موظف است براساس ماده (26) قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی- مصوب 1389-، نسبت به تحویل حجمی آب به کشت برنج متناسب با الگوی کشت اقدام نماید. ادامه تحویل آب به کشت برنج در غیر از استان‌های گیلان و مازندران و مناطق موضوع تبصره بند (1) مشروط به کاهش سالانه سطح زیر کشت می‌‌باشد، به طوری‌که پس از پایان سه سال، مجاز به عقد قرارداد و تحویل آب‌‌های سطحی و برداشت آب زیرزمینی برای کشت برنج در غیر از استان‌‌های گیلان و مازندران و مناطق موضوع تبصره بند (1) نمی‌‌باشد و در صورت لزوم پروانه‌‌های بهره‌‌برداری صادره متناسب با کشت جایگزین اصلاح و تعدیل می‌‌شود. همچنین وزارت نیرو در اجرای قانون تعیین تکلیف چاه‌‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری- مصوب 1389- ، مکلف است نسبت به پر و مسلوب‌ المنفعه نمودن چاه‌‌های فاقد پروانه بهره‌‌برداری اقدام و تسریع نماید. اختصاص و تحویل انرژی (سوخت فسیلی و برق) توسط وزارتخانه‌‌های نیرو و نفت به چاه‌‌های فاقد پروانه بهره‌‌برداری و بهره‏برداران غیرمجاز از آب‌‌های سطحی و زیرزمینی ممنوع می‌‌باشد.

این مصوبه از طریق لینک زیر قابل دانلود است.

پیوستاندازه
PDF icon 19323_366.pdf455.79 کیلوبایت
اشتراک در: