شما اینجا هستید

85 درصد کشور درگیر مناطق خشک و نیمه خشک است

مدیرستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور:

85 درصد کشور درگیر مناطق خشک و نیمه خشک است

خواندن 3 دقیقه
مدیرستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور گفت:بر اساس آیین نامه مقابله با پدیده گرد و غبار مصوب سال 95، 14 وزارت خانه در کنار سازمان حفاظت محیط زیست کار خود را شروع کردند و وظیفه هماهنگی و نظارت وپیگیری برعهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری با عنوان اقدامات ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار که پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، پدیده گردو غبار را با توجه به شرایط اقلیمی کشور موضوعی اجتناب نا پذیر دانست.

مسعود تجریشی گفت: با توجه به اقلیم ایران شرایط کشور به گونه ای نیست که با اقدامات خاص به آسمان آبی برسیم . گردو خاک ادامه خواهد داشت و با توجه به الگوی بارش در آینده و کمتر شدن آن و البته روشهای کشاورزی و فشار بر منابع آبی امکان ایجاد کانون های گردو غبار بیشتر نیز خواهد شد.

وی درباره وارونگی دما گفت: از سال 93مصوبه هایی در دولت داشتیم و تا کنون سعی کردیم هر آنچه که دولت مصوب کرده است را اجرایی کنیم. از جمله این که مانع ورود کامیونها شویم و سوخت آنها را استاندارد کنیم. از ده خرداد ماه بخش سوخت استاندارد عملیاتی شده و خودروهایی که بعد از 96تولید شده اند نمی توانند غیر از سوخت استاندارد سوخت دیگری استفاده کنند. البته با محقق کردن کامل سیستم سیمفا این مشکل بهتر حل خواهد شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای بهبود شرایط باید سعی کنیم از هماهنگی های بین دستگاهی بیشتر استفاده کنیم زیرا نیاز به تامین مالی ندارد. همچنین برنامه هایی که در قانون بوده اما جدی گرفته نمی شود را جدی تر دنبال کنیم. هماهنگی بسیار مهم است زیرا اگر به عنوان مثال خودروساز نتواند به تعهداتش عمل کند نمی توان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل برنامه ریزی کرد.

محمد طهماسبی، مدیر ملی ستاد مقابله با پدیده گرد وغبار نیز در این نشست با بیان اینکه بر اساس آیین نامه مقابله با پدیده گرد و غبار مصوب سال 95، 14 وزارت خانه در کنار سازمان حفاظت محیط زیست کار خود را شروع کردند و وظیفه هماهنگی و نظارت وپیگیری برعهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است گفت: طی هشت ماه گذشته بر اساس این آیین نامه کارگروه‌های تخصصی را نیز راه اندازی کرده و وظایف دستگاه‌ها را بر اساس موارد مربوط به آنها تفکیک کردیم.

وی تاکید کرد: به برنامه عملی نیاز داریم و در همین راستا کارگروه تخصصی ماده 3 را با هدف شناسایی منشاهای داخلی و خارجی تولید گردو غبار و با حضور نمایندگان دستگاههای مربوطه راه اندازی کرده و منشا یابی داخلی را تا 40درصد پیش برده ایم. امیدواریم با استفاده از نظرات کارشناسی سازمان هواشناسی، سازمان جنگلها و مراتع و زمین شناسی بتوانیم طرح همه جانبه ای را داشته باشیم.

طهماسبی گفت: در بخش منشاهای خارجی گردوغبار با کشورهای عراق، سوریه، ترکیه و قطر صحبت هایی داشتیم تا برنامه عملی مورد قبول همه کشورها بوده و برای عملیاتی کردن آن همکاری وجود داشته باشد.

مدیرستاد گرد و غبار درباره روشهای جایگزین تثبیت کننده خاک نیز ادامه داد: کارگروه تخصصی مواد تثبیت کننده برای سیاست گذاری، پایش و برنامه ریزی و نظارت بر امور این بخش فعال شده وتا کنون 11جلسه آن برگزار شده است. برای این بخش70 متقاضی داشتیم که 25متقاضی به ارزیابی پاسخ مثبت دادند و 12متقاضی توانستند مرحله اول را بگذرانند.

وی تاکید کرد از اردیبهشت ماه تا کنون با دستگاه های مربوطه جلسات مختلفی داشتیم و شاخص ها تا مرحله صدور مجوز شده است.

علی محمد طهماسبی مدیرستاد گرد و غبار کشور درباره بودجه اختصاص یافته به موضوع گرد و غبار کشورگفت: 350میلیارد تومان فقط برای خوزستان در نظر گرفته شد در صورتی‌که سیستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان نیز مشکل جدی گردوغبار دارند.

وی درباره تفاوت طوفان ماسه و گردوغبار گفت: 85 درصد کشور درگیر مناطق خشک و نیمه خشک است و طبیعت این مناطق بیابان زایی است. گردوغبار و فرسایش بالا از مصادیق این موضوع است.

طهماسبی ادامه داد: کشور ما از قدیم با این موضوع درگیر بوده است و فعالیت های انسانی و مخرب که بهره برداران و دستگاههای اجرایی انجام میدهند بر این موضوع دامن زده است.

مدیرستاد گرد و غبار تاکید کرد: کارگروه روی موضوع گردوغبار تمرکز دارد که موضوعی نوظهور و مرتبط با تغییرات اقلیمی و فعالیت های انسانی است. در طوفان گردوغبار 20 میلیون هکتار مناطق تحت تاثیر داریم و با توجه به مطالعات اخیر بین 28تا30میلیون هکتار تحت تاثیر این موضوع است.

این مسئول درباره میزان تاثیرگذاری منشاخارجی و داخلی گردوغبار گفت: نمیتوان درصد مشخصی برای این موضوع عنوان کرد زیرا غلظت، ماندگاری و پهنه بر این موضوع تاثیر زیادی دارد.

طهماسبی درباره حقابه افغانستان گفت: 820 میلیون متر مکعب حقابه ایران است که امسال محقق نشد و تنها 34میلیون متر مکعب منتقل شد. 60 میلیون متر مکعب آب حق محیط زیست است که محقق نمی شود البته مکاتباتی با وزارت نیرو داشتیم تا میزان حق محیط زیست را بر اساس درصدی که وارد می شود در نظر بگیرد.

وی درباره 100میلیون دلاری که گفته می‌شود در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست است گفت: این مبلغ اختصاص به سازمان نداشت و کمتر از5 درصد آن سهم سازمان است. مابقی در اختیار سایر دستگاه های درگیر است و حدود70درصد آن به ارگان های اجرایی که کار تثبیت را انجام می دهند داده می شود.سازمان حفاظت محیط زیست تنها بر اجرای مصوبات و عملکرد دستگاه ها نظارت خواهد داشت.

وی در پایان از ارائه نقشه پراکنش طوفان و فرسایش بادی کشور تا آخر امسال خبر داد و گفت: استفاده از بعضی روش های خاص برای کنترل فرسایش صحیح نیست. نهال کاری، ایجاد پوشش گیاهی، بوته کاری، کنترل و مدیریت چرای دام و قرق نیز از روش‌های موثراست و باید تلفیقی ازهمه را داشته باشیم. رویکرد باید به نحوی باشد که بر اثر اتفاقاتی که طبیعی یا انسانی اتفاق افتاده به هر منطقه رسیدگی شود.

 

منبع خبر

برچسب ها: 
اشتراک در: