شما اینجا هستید

وضعیت آب در 357 دشت ایران بحرانی است

معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران

وضعیت آب در 357 دشت ایران بحرانی است

معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران گفت: به دلیل تداوم خشکسالی، کاهش میزان بارش‌ها و تبعات ناشی از بی آبی و کم آبی، وضعیت آب در 357 دشت از 609 دشت کشور بحرانی است.

به گزارش خانه آب ایران، جهانگیر حبیبی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 800 هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که 300 هزار حلقه از این تعداد غیرمجاز است.
وی بیان کرد: سالانه 15 هزار حلقه چاه غیر مجاز مسدود می شود که این امر سبب بازگشت آب به سفره‌های زیرزمینی خواهد شد.
حبیبی اظهار داشت: تعادل بخشی منابع با مصارف آب و ایجاد توازن بر اساس ظرفیت‌های شرایط اقلیمی مهمترین برنامه‌های در دست اجرا در کشور است.
وی تصریح کرد: 5.7 میلیارد مترمکعب از منابع آب زیرزمینی کشور بصورت اضافه بر ظرفیت برداشت می‌شود.
حبیبی از کاهش 31 درصدی حجم روان آب‌های کشور در مقایسه با میانگین بلند مدت خبر داد و گفت: میزان روان آبها نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش داشته است.
وی ابراز کرد: منابع آب‌های تجدیدپذیر کشور 120 میلیارد متر مکعب است که هم اکنون به 90 میلیون متر مکعب رسیده است.
حبیبی گفت: هم اکنون بیش از 135 سد در حال بهره برداری با ظرفیت 50 میلیارد متر مکعب در کشور وجود دارد.
معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران چالش‌های عمده آب‌های زیرزمینی کشور را مربوط به بهره برداری بی رویه از این منابع اعلام کرد و گفت: اجرای طرح و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و شفاف سازی و پایش منابع و مصارف آب حوزه‌ها با همکاری و مشارکت دست‌اندرکاران مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو در حوزه منابع آب زیرزمینی است.
وی افزود: امروز بیشترین استفاده از آب‌های زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی است.
جهانگیر حبیبی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران برای کلنگ زنی طرح آبرسانی به سه هزارو 300 هکتار زمین کشاورزی در دشت‌های باشت به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است.

 

منبع خبر

اشتراک در: