شما اینجا هستید

همکاري دو جانبه ايران و هلند در زمينه آب و محيط زيست

همکاري دو جانبه ايران و هلند در زمينه آب و محيط زيست

وزیر نیرو از گسترش همکاری دو جانبه ایران و هلند در زمینه آب و محیط زیست خبر داد و گفت: مدیریت منابع آب و ارتباط این حوزه با موضوع مصرف انرژی یکی از زمینه‌های مورد بحث دو هیئت در این دیدار بود.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مهندس "حمید چیت‌چیان" در حاشیه دیدار با وزیر زیرساخت و محیط زیست هلند در جمع خبرنگاران گفت: از مدت‌ها قبل مکاتبات بسیاری بین دو وزارتخانه وجود داشت که این مکاتبات و مذاکرات منجر به تدوین یک تفاهم‌نامه شد.
وی افزود: در این مکاتبات به‌صورت عمده به مسائل مربوط به آب پرداخته شد، چرا که کشور هلند به دلیل مواجهه با معضل سیلاب و هجوم آب، تجربه‌های خوب و ارزشمندی در زمینه مدیریت منابع آب دارد و تکنولوژی‌های آبی در این کشور بسیار توسعه یافته است.
وزیر نیرو با بیان اینکه ما در این تفاهم‌نامه سه نوع همکاری را پیشنهاد کردیم، گفت: همکاری بین دو دولت، همکاری بین شرکت‌های تجاری دو طرف و همکاری بین مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزشی ایران و هلند با تمرکز بر مسائل مربوط به آب و محیط زیست بررسی شد.
وی اظهار داشت: در سال‌های گذشته حدود 3 هزار نفر از کارشناسان ایرانی در مؤسسات آموزشی هلند در زمینه مدیریت و فرآوری آب آموزش‌های لازم را دیده‌اند.
وزیر نیرو از انعقاد قرارداد احداث یک نیروگاه خورشیدی توسط یک شرکت هلندی در حاشیه این دیدار خبر داد و گفت: یک شرکت هلندی تمایل به سرمایه‌گذاری در زمینه نیروگاه‌های خورشیدی دارد که قرارداد این نیروگاه امروز امضا و کار اجرایی آن شروع شد.
وی خاطر نشان کرد: ایران و هلند از گذشته دارای همکاری طولانی‌مدت بودند که از این پس امیدواریم همکاری‌های مؤثر و مفیدی برای دو کشور صورت گیرد.
در ادامه نیز "ملانی شولتز فان هیگن" وزیر زیرساخت و محیط زیست هلند گفت: امروز زمینه‌های همکاری ممکن و محتمل بین جمهوری اسلامی ایران و هلند در زمینه مدیریت منابع آبی بررسی شد و تمرکز ویژه‌ای بر مسائل مدیریت منابع آب و رابطه آن با انرژی انجام شد.
وی با اشاره به موضوع کمبود آب در ایران، تصریح کرد: در این جلسه نیز مباحث و ضرورت بازچرخانی آب و همچنین مدیریت سیلاب، مدیریت آب‌های بین حوضه ای و کمبود آب بررسی شد.
وزیر زیرساخت و محیط زیست هلند با اشاره به اینکه وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل مشکلات مربوط به آب در ایران بسیار فعال و پر تلاش است، گفت: با توجه به تجارب خوبی که در کشور چک در زمینه مدیریت آب وجود دارد بسیار خوشحالیم که بتوانیم روابط خود را با ایران در زمینه حل چالش‌ها توسعه دهیم.
وی خاطرنشان کرد: در این جلسه در زمینه‌های مختلفی همچون تبادل دانش، همکاری شرکت‌های ایرانی و هلندی با یکدیگر، دو دولت و مدیریت یکپارچه بحث و تبادل‌نظر شد.


خبرنگار: امیر منصوری
سردبیر: امیر جعفری آزاد

لینک خبر: http://paven.ir/Detail.aspx?ANWID=40550

اشتراک در: