شما اینجا هستید

مشكل ما كه كمبود دانش نيست

کلانتری؛

مشكل ما كه كمبود دانش نيست

ادعاهای نتانياهو را نبايد جدی گرفت و به جای آن سياستگذاران بايد بر اجرای اصلاحات در مديريت منابع آب در ايران تمركز كنند.

بنيامين نتانياهو، ٣ روز پيش از نقشه جديد رژيم صهيونيستی عليه ايران رونمايی كرد. او كه در سخنرانی های متعددش در سال‌های اخير از ايراد انواع اتهامات به ايران ابايي نداشته حالا به نظر می رسد استراتژی جديدی را در دستور كار قرار داده است. انگشت گذاشتن بر يكی از بحران‌های اجتماعی ايران. نخست‌وزير رژيم صهيونيستی مدعی است كه می خواهد به ايرانيان دانش مديريت آب و فناوري‌های جديد را هديه كند. كاربران شبكه‌های اجتماعی از همان ساعات اوليه انتشار اين ويدئو با يادآوری تناقض‌های متعدد در سياست‌های نتانياهو و رژيم تحت مديريتش با سخنان او به مثابه طنز برخورد كردند. اما روی ديگر سكه سياست‌های داخلی ايران است. اينكه مديران ارشد كشور براي برملا كردن نقشه جديد صهيونيست‌ها و بهبود مديريت منابع آب چه نقشه راهی روی ميز دارند؟ عيسی كلانتری، رييس سازمان حفاظت محيط زيست ايران در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد كه ادعاهای نتانياهو را نبايد جدی گرفت و به جای آن سياستگذاران بايد بر اجرای اصلاحات در مديريت منابع آب در ايران تمركز كنند. كلانتری به صراحت چند بار تكرار میكند كه ناكام ماندن دشمن براي ايجاد بحران اجتماعی و شكاف در ايران در گرو وحدت رويه و اراده سياسي براي كاهش مصرف آب است.
ارزيابی تان از انتشار ويدئوی اخير كه نخست وزير رژيم صهيونيستی در آن درباره مساله آب ايران حرف زده چيست. آيا می شود گفت كه اين رژيم با تشخيص يكی از بحران‌های اجتماعی ما و ارايه پيشنهادهای ظاهرا خيرخواهانه قصد دارد در كشور شكاف اجتماعی ايجاد كند؟

من در اين باره يكی دو روز پيش اظهارنظر كردم. به نظر من اظهارات نتانياهو كم ارزش‌تر از چيزی است كه قرار باشد ما برای جواب دادن به آن وقت بگذاريم. روشن است اين اظهارات از سر دلسوزی نيست و چون ديده‌اند كه ما با مساله كم آبی روبه‌رو هستيم رفته‌اند سراغ اين موضوع تا به خيال خودشان به ما ضربه بزنند اما اگر ما خودمان در كشور درست عمل كنيم برنامه‌های دشمنان ناكام مي‌ماند. نتانياهو با طراحي اين قبيل سناريوهای نمايشی هيچ غلطی عليه امنيت ملی ما نمي‌تواند انجام بدهد. اما شرطش اين است كه در داخل برای حل بحران كم آبی اراده و اتحاد كافی داشته باشيم. نتانياهو يك غلط اضافی كرده ما نبايد در دام او گرفتار شويم.

نتانياهو در اين ويدئو ادعا كرده كه رژيم صهيونيستی حاضر است دانش و فناوری مديريت آب را در اختيار مردم ايران قرار دهد. اگر بخواهيد واقع بينانه و با صراحت پاسخ دهيد، ما در زمينه دانش مديريت آب و فناوری مرتبط چه وضعيتی داريم. آيا بحران كم‌آبی ما به دليل فقدان دانش است؟

به نظر من ما در كشور پتانسيل علمی كافی را براي حل مساله آب داريم و با كشورهای توسعه يافته دنيا فاصله معناداری نداريم. يعني مي‌خواهم بگويم مشكل ما نبود دانش نيست بلكه ما از نبود اراده سياسی قوی برای اجرای تصميم‌های بزرگ رنج مي‌بريم و اين هم يك موضوع داخلی است و ربطی به بيگانگان ندارد. يعنی اگر خودمان عقلانی عمل كنيم پايداری سرزمين‌مان را تضمين مي‌كنيم. بايد تصميم‌هاي بزرگ بگيريم و خودمان را با شرايط كم آبی تطبيق بدهيم. دولت در اين راه مصمم است اما كار دولت به تنهايی نيست ملت و مجموعه قوا بايد براي اجرايي شدن اين تصميم‌هاي بزرگ متحد و هماهنگ عمل كنند.

يعني اگر همين امروز آن اراده سياسی مد نظر شما شكل بگيرد ما توان فنی ايجاد چرخه‌های بازيافت و تصفيه و امثالهم را داريم؟

فناوریهای نوين چيزی نيست كه فقط در انحصار رژيم صهيونيستی باشد همه دنيا به اين فناوري‌ها دسترسی دارند خود ما هم در كشور بسياري‌شان را داريم اما بايد اراده‌اي وجود داشته باشد كه برويم و هزينه كنيم. مساله ما سياست‌هاي پوپوليستي است كه بايد از آن دست بكشيم. اگر ما بر مبناي توان اكولوژيك كشور آب مصرف كنيم هيچ تهديدي متوجه مان نخواهد بود. ما در حال حاضر ١٠٠ درصد منابع تجديدپذيرمان را استفاده مي‌كنيم و بيلان مصرف آب در كشور منفي ٢٠ ميليارد مترمكعب است. در كشورهاي توسعه‌يافته فقط ٤٠ تا ٤٥ درصد منابع تجديدپذيرشان را استفاده مي‌كنند. براي ما روشن است كه بايد تصميم بگيريم ظرف يك مدت معين مثلا در ٦ سال مصرف منابع تجديدپذير را به ٦٠ درصد كاهش دهيم. اجرايي شدن چنين تصميمي در وهله اول نيازمند اراده سياسي قوي است.

در اين دو، سه روزي كه ويدئوی اظهارات نتانياهو منتشر شده عده‌ای از منتقدان سياسی دولت در شبكه‌های اجتماعی سياست‌های دولت را مسبب اين اتفاق مي‌دانند. آنها اينگونه استدلال مي‌كنند كه در كشور ما اصلا با بحران كم‌آبی روبه‌رو نيستيم و عده‌ای در دولت هم‌صدا با بيگانگان «القای بحران» مي‌كنند. در اين باره چه نظری داريد؟

طبيعی است. مخالفان دولت مي‌خواهند سر به تن دولت نباشد. آنها همه‌چيز را سياه نشان مي‌دهند. صفر تا صد برجام را بد جلوه مي‌دهند. FATF را بد جلوه مي‌دهند و عليه‌اش موضع مي‌گيرند. ما كه نبايد مبنای اقدامات‌مان حرف‌هاي مخالفان دولت باشد. دولت سياست‌هاي منطقي خودش را پيش مي‌برد. كساني كه اين حرف‌ها را مي‌زنند يا كم اطلاع‌اند يا اينكه عامدانه مي‌خواهند اين ماجرا را دستاويزي براي حمله به دولت قرار دهند. البته اينكه عده‌اي در كشور راه بيفتند و به اين و آن برچسب بزنند و بگويند فلاني خادم است يا خائن چيز تازه‌اي نيست.

حالا كه رژيم صهيونيستي در نقشه جديدش بطور مشخص روي يكي از مسائل اجتماعي ايران دست گذاشته چقدر احتمال دارد اين كار آنها موجب شود در داخل از اين بعد شاهد پنهان‌كاري مسوولان درباره واقعيت‌هاي بحران آب باشيم با اين توجيه كه ممكن است مورد سوءاستفاده دشمنان قرار بگيرد؟

دست نتانياهو براي همه دنيا رو است و اصلا نبايد خودمان را مشغول صحبت‌هاي او كنيم. دليل نمي‌شود واقعيت‌ها را كتمان كنيم و بگوييم ما مشكل نداريم. بحران كم‌آبي چيزي نيست كه بشود آن را پنهان كرد يا گفت كه درباره‌اش كسي حرف نزند. الان مردم شهرهايي مانند اصفهان و مشهد و جاهاي ديگر از نزديك اين مشكل را لمس مي‌كنند. براي خروج از اين وضعيت بايد شجاعت اجرايي كردن تصميم‌هاي بزرگ را داشته باشيم. اگر اين عقلانيت وجود داشته باشد سرزمين ما پايدار خواهد بود. جمهوري اسلامي پايدار خواهد بود.

به يكی از نشانه‌های فقدان اراده سياسی اشاره مي‌كنيد؟

مثلا وقتی مي‌گوييم نبايد به منابع آب فشار جديد ايجاد كنيم عده‌ای مي‌گويند پس كشاورزی را چه كار كنيم. متوجه نيستند كه كشاورزی مثل فرزندی است كه به مادر نياز دارد. ما الان داريم آب را كه نقش مادری دارد قربانی مي‌كنيم. يا مثلا صنايع پرآب بر بايد بروند كنار درياها. ديگر نمي‌شود در مناطق مركزی و كم آب صنايع پر آب بر ايجاد كرد. بدون تعارف بايد سهم بهره‌برداری از منابع آب را به نسبت بهره‌برداران كاهش دهيم. نمي‌شود اين تصميم را به تاخير انداخت.

شما برای مثال از لزوم كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی سخن مي‌گوييد در حالی كه مثلا همين منتقدان دولت در چند ماه اخير گفته‌اند كسانی كه از كاهش توليدات كشاورزی حرف میزنند، میخواهند به امنيت غذايی كشور ضربه بزنند. خب اين نشان میدهد كه هنوز تا ايجاد تفاهم مورد نظر شما فاصله بسيار است؟

كسانی كه مي‌گويند كاهش مصرف آب در بخش كشاورزی يعنی ضربه زدن به امنيت غذايی سواد كافی ندارند. كسی نمي‌خواهد امنيت غذايی را به مخاطره بيندازد بلكه ما بايد با حفظ امنيت غذايي به پايداري سرزمين هم فكر كنيم. اينها خيال مي‌كنند منابع آب هيچ‌وقت تمام نمي‌شود.

خب نقشه راه شما برای خروج از اين بحران چيست. آيا ممكن است بعد از اظهارات نتانياهو در سطح شورای عالی آب تصميم‌های جديدی برای اين موضوع اتخاذ شود؟

شورای عالي آب تا همين الان هم تصميم‌های خوبی اتخاذ كرده و بعد از اين هم قاعدتا تصميم‌های جديدي مي‌گيرد اما تكرار مي‌كنم كه مساله ما نبود اراده سياسي قوي است. اين تصميم‌ها بايد ضمانت اجرايي داشته باشد. براي اجرايي شدن هم ما به يكپارچگي و اتحاد در كشور نياز داريم.

 

روزنامه اعتماد / 23 خرداد 1397/ شماره 4109

اشتراک در: