شما اینجا هستید

گذر از بحران قطع آب و برق در تابستان با مدیریت مصرف

مردم همراهی کنند؛

گذر از بحران قطع آب و برق در تابستان با مدیریت مصرف

مشارکت مردم در مصرف بهینه برق و استفاده نکردن از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف بین ساعت ۱۲تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۴ می‌تواند تابستانی بدون خاموشی را رقم بزند

با توجه به اینکه کشورمان در منطقه خشک جغرافیایی این کره خاکی قرار دارد و خشکسالی حرف اول بروز مشکلات را بویژه در سال‌های اخیر در ایران می‌زند و از طرفی، در چند روز آینده گرم‌ترین فصل سال یعنی تابستان شروع می‌شود، ضروری است که مردم در مصرف بهینه آب و برق تلاش کنند، تا دچار قطع احتمالی آب و برق در این مدت نشویم.
توصیه‌های کاهش مصرف
مدیریت در مصرف منابع آبی ضرورت انکار‌ناپذیر امروز کشور است که مناسب‌ترین و منطقی‌ترین راه در این شرایط برای گذر از این بحران، اصلاح الگوی مصرف و مدیریت صحیح و عقلانی در نحوه مصرف آب است.
در چندسال اخیر با توجه به افزایش دمای هوا، کاهش بارندگی در فصل تابستان و از سویی کاهش منابع آبی، باید به برخی اقدام‌ها که مانع از مصرف بیش از حد آب می‌شود، پرداخت. اعلام هرگونه شکستگی و حادثه لوله و هدررفت آب به مرکز ارتباطات مردمی 122، نصب کولر در سایه با استفاده از پوشش مناسب، استفاده نکردن از آب شرب برای فضای سبز، استفاده نکردن کارگران ساختمان از آب تصفیه شده برای ساخت و ساز و استفاده از ابزار و تجهیزات کاهنده از جمله مواردی است که رعایت آنها از سوی مردم، مصرف بهینه آب را به همراه دارد. همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی زمینه ساز فرهنگ مصرف بهینه آب در سطح جامعه می‌شود و می‌توان با اعمال تدابیردرست، آب شرب مردم را تأمین کرد. همانگونه که کارشناسان منابع آب تأکید دارند، ایران از جمله کشورهایی است که در گروه کشورهای مواجه با کمبود فیزیکی آب قرار دارد و این بدان معناست که این کشورها حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب، برای تأمین نیازهایشان آب کافی در اختیار نخواهند داشت که حدود ۲۵ درصد مردم جهان از جمله ایران مشمول این گروه هستند.
محدودیت منابع آبی کشور از نظر کمی و کیفی، استفاده نادرست از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی، نبود مدیریت و برنامه‌ریزی اصولی و صحیح برای استفاده از مقدار آب موجود و وقوع خشکسالی‌های چند دهه اخیر، باعث شده که مشکلات و مسائل زیادی را برای کشور به‌وجود آورد.
شرایط مصرف برق
هیچ می‌دانید در تابستان بخش عمده گرمای درون منازل معطوف به روشن بودن وسایل الکتریکی در محیط خانه است؟ هر چقدر بتوانیم از روشن ماندن طولانی مدت وسایل الکتریکی در محیط خانه ممانعت به عمل آوریم، هم در هزینه انرژی مصرف خانگی صرفه‌جویی کرده و هم به بهبود اصلاح مصرف کمک قابل توجهی خواهیم داشت. متأسفانه در تابستان 96 این واقعیت تلخ رقم خورده که با افزایش 13 درصدی مصرف برق روبه‌رو شدیم. سرانه مصرف برق هر ایرانی 3 برابر سرانه مصرف جهانی است و به‌منظور کاهش مصرف باید الگوهای مناسب لحاظ شود. بیشترین حجم مصرف برق در خانوارها مربوط به لوازم منزل است. «زینل قنبری» مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق فارس استفاده بهینه مشترکان از نیروی برق را مهم‌ترین عامل گذر از فصل گرم تابستان، بدون اعمال خاموشی دانست و گفت: تجربه مشارکت مردم، صاحبان صنایع و کشاورزان استان در تابستان سال گذشته این را ثابت کرد. وی تصریح کرد: مشارکت مردم در زمینه مصرف بهینه برق و استفاده نکردن از وسایل پرمصرف در ساعات اوج مصرف بین ساعت ۱۲تا ۱۶ و ۲۰ تا ۲۴ می‌تواند باعث تابستانی بدون خاموشی شود، بکارگیری دورکند در کولر‌های آبی، تنظیم ترموستات درکولر‌های گازی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد، استفاده نکردن همزمان ازکولر و سایر وسایل سرمازا با لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی و جارو برقی درساعات اوج بار و خاموش کردن لامپ‌های اضافی واستفاده از روشنایی طبیعی در روز، ساده‌ترین راه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق است.
ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق در تابستان
«افشین روشن میلانی» مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان نیز با اشاره به اینکه به‌منظور جلوگیری از خاموشی‌های ناخواسته باید در مصرف بهینه برق مشارکت کرد، از مردم بویژه صاحبان صنایع خواست، در مصرف برق صرفه‌جویی کنند. وی افزود: با افزایش یک درجه دمای هوا، مصرف، 800 مگاوات افزایش می‌یابد لذا به مردم توصیه می‌شود در ساعات اوج مصرف یعنی از ساعت
12 تا 16، مصرف خود را 5 تا 10 درصد کاهش دهند تا مشکلی در برقرسانی ایجاد نشود.
جلوگیری از خاموشی
در همین حال، «پرویز اخوان» مدیر شبکه توزیع برق شهرستان نیر در استان اردبیل گفت: با افزایش مصرف در تابستان، صرفه‌جویی در مصرف برق در همه اوقات شبانه روز بویژه زمان اوج بار برای جلوگیری از اعمال خاموشی ضروری است.
وی افزود: همه ساله در این ایام با افزایش دمای هوا و استفاده از کولر و خنک‌کننده‌ها شاهد افزایش شدید مصرف برق هستیم، به‌طوری که درصورت مدیریت نکردن مصرف برق، تولید نیروگاه‌های کشور جوابگوی مصرف نخواهد بود. حذف لامپ‌های رشته‌ای، استفاده از لامپ‌های ال‌ای دی و کم مصرف به همراه خاموش کردن لامپ‌های اضافه و همچنین تغییر زمان استفاده از وسایل برقی پر مصرف به ساعات غیر اوج بار، از جمله توصیه‌های مهم برای شهروندان است.
اخوان از مشترکان درخواست کرد، جهت سهولت در پرداخت قبوض برق با استفاده از خطوط تلفن ثابت و همراه و رمز دوم کارت‌های بانکی شتاب از سامانه ١٥٢١شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل استفاده کنند.

نیم‌نگاه
مناسب‌ترین و منطقی‌ترین راه در این شرایط برای گذر از این بحران، اصلاح الگوی مصرف و مدیریت صحیح و عقلانی در نحوه مصرف آب است. اجرای برنامه‌های فرهنگی، زمینه ساز فرهنگ مصرف بهینه آب در سطح جامعه می‌شود و می‌توان با اعمال تدابیر مناسب، آب شرب مردم را تأمین کرد. سرانه مصرف برق هر ایرانی 3 برابر سرانه مصرف جهانی است و به منظور کاهش مصرف باید الگوهای مناسب لحاظ شود.

 

به نقل از روزنامه ایران / 21 خرداد 1397 / شماره 6799

اشتراک در: