شما اینجا هستید

تنش هند و پاکستان این بار بر سر « آب»

تنش هند و پاکستان این بار بر سر « آب»

چینt متحدان نزدیک پاکستان ، در پی تهدید هند در خصوص تجدید نظر در قرارداد ورود آب رودخانه سند به پاکستان،پیش دستی کرد و یک شاخه از رودخانه 'براهماپوترا ' که از مسیر این کشور به هند وارد می‌شود را بست .


چین پیش از این احداث سد در مسیر رودخانه 'براهماپوترا' نزدیک مرز هند را از سال 2014 آغاز کرده بود.هند و پاکستان در سال 1960 با ابتکار و کمک بانک جهانی در شهر کراچی ، قرارداد سرشاخه‌های آب رود بزرگ سند را امضا کردند .براساس این قرارداد به هند اجازه داده شد تا در مسیر رودخانه‌های 'جهلم' ، 'چناب' و 'سند 'که از قلمرو هند عبور و وارد پاکستان می‌شود ، سد‌های کوچک برای تولید انرژی احداث کند به طوری که لطمه به جریان آب به داخل پاکستان وارد نشود.
بعد از حمله تروریستی دو هفته گذشته به پایگاه ارتش هند در منطقه کشمیر که به کشته شدن 18 نظامی‌هندی منجر شد ، حمله‌های لفظی بین دو کشور شدت گرفت .هند ، پاکستان را متهم به دست داشتن در این حمله کرد و اسلام آباد نیز این اتهام را به شدت رد کرد.به دنبال این اتهام‌ها 'نارندرا مودی' نخست وزیر
هند در نشستی با اعضای دولت احتمال تغییراتی در مفاد قرارداد سرچشمه‌های آب سند را مطرح کرد .پاکستان نیز در واکنشی شدید این اقدام هند را به منزله اعلام جنگ به این کشور دانست .نخست وزیر هند نیز در سخنانی که در رسانه‌ها بازتاب داشت اعلام کرد که آب و خون همزمان نمی‌توانند جریان داشته باشند. شماری از کارشناسان و مقامات هندی می‌گویند دهلی نو می‌تواند با استفاده از آب رودخانه سند به پاکستان که به شدت نیاز به آب این رودخانه دارد فشار وارد کند.سند(ایندوس) از فلات تبت سرچشمه گرفته و پس از عبور از جامو و کشمیر ،گیلگت و بلتستان ، بخش میانی پاکستان را پیموده و در نزدیکی بندر کراچی به دریای عرب می‌ریزد.پاکستان با 240 میلیمتر بارندگی از خشک ترین کشورهای جهان است که با چالش‌های بزرگی در تامین آب کافی برای کشاورزی و صنعت مواجه است .
«اوتم سینها» کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه مطالعات دفاعی هند، لغو معاهده سند را عملی و مطلوب ندانست و اظهار کرد گزینه عملی در چارچوب توافق استفاده بیشتر از آب رودخانه‌های غربی است .
«هیمانشو تاکار» کارشناس رودخانه‌ها و محیط زیست هند با بیان این که این کشور تاکنون هیچگاه از حق خود براساس این توافقنامه استفاده نکرده تصریح کرد باید بر ساختن مخازن ذخیره آب و استفاده بیشتر از آب رودخانه سند متمرکز شویم .به نظر می‌رسد تنش بین هند و پاکستان که به طور خطرناکی درحال افزایش است با پیوستن کشورهای منطقه از جمله چین و گسترش آن به موضوعاتی مانند آب که حیات کشور خشک پاکستان وابسته به آن است به سمت غیر قابل کنترل پیش می‌رود.

رودخانه براهماپوترا که 2 هزار و 880 کیلومتر طول دارد، از تبت سرچشمه می گیرد و در چین با نام «یارلونگ تسانگپو» شناخته می شود. همین رودخانه در آروناچال پرادش، «سیانگ» نامیده می شود. در هند و بنگلادش نیز چند رود به این رودخانه می ریزد و سرانجام راهی آب های آزاد در خلیج بنگال می شود. 

.

منبع: http://www7.irna.ir/fa/News/82257061/

اشتراک در: