شما اینجا هستید

۱۰ میلیارد دلار برای توسعه شبکه آبیاری و زهکشی اختصاص یافت

۱۰ میلیارد دلار برای توسعه شبکه آبیاری و زهکشی اختصاص یافت

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۰ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه شبکه آبیاری و زهکشی در غرب و شمال غرب کشور در دولت تدبیر و امید اختصاص یافت.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم، علی‌مراد اکبری پیش از ظهر امروز در نشست کارگروه ماده 11 آب و کشاورزی استان بوشهر با تاکید بر توجه به آبیاری نوین در اراضی کشاورزی اظهار داشت: اجرای این طرح نه تنها سبب صرفه‌جویی آب و توزیع آبیاری بهینه در اراضی کشاورزی می‌شود بلکه افزایش تولید محصولات با کیفیت در پی دارد.

وی، با تاکید بر اجرای طرح مزرعه تا بازار جهانی افزود: این طرح از عنوان مزرعه تا سفره در بخش کشاورزی باید از مزرعه به بازارهای جهانی مورد توجه قرار بگیرد تا بتوان محصولات باکیفیت کشور به بازارهای جهانی صادر شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان ایتنکه بازارهای جهانی از محصولات کشاورزی ایران حمایت می‌کنند افزود: کم‌آبیاری و تغذیه دو مشکل مهم در بخش کشاورزی نخیلات استان بوشهر است که این مهم با اجرای آبیاری نوین حل می‌شود.

اکبری با بیان اینکه یارانه برای اجرای آبیاری نوین در بخش کشاورزی پرداخت می‌شود افزود: سال گذشته 47 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی برای اجرای آبیاری تحت فشار و نوین به استان بوشهر پرداخت شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته 140 میلیارد تومان برای اجرای آبیاری نوین در کشور پرداخت شد گفت: در پرداخت تسهیلات اعتباری از محل صندوق توسعه ملی هیچ محدودیتی وجود ندارد و تمام کشاورزان برای اجرای آبیاری نوین می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح‌های آب و خاک در استان‌های مختلف خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح‌ها در 10 استان کشور در دولت تدبیر و امید 10 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای توسعه شبکه آبیاری و زهکشی در غرب و شمال غرب کشور اختصاص یافت.

اکبری تاکید کرد: در هیچ دولتی چه قبل انقلاب و چه بعد از انقلاب به اندازه دولت فعلی در بخش آب سرمایه گذاری نشده و این دولت به درستی چالش و مشکل آب را درک کرده است.

وی با بیان اینکه این طرح در استان‌های ایلام، خوزستان، سیستان و بلوچستان و دیگر استان‌های غرب و شمال غرب اجرا شده است گفت:در اجرای طرح احیا و آبیاری و زهکشی نوین در اراضی کشاورزی 10 استان، فاز نخست آن در سطح 295 هکتار در خوزستان به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه خشکسالی امسال در کشور در 70 سال اخیر بی سابقه بوده است، تصریح کرد: مدیریت مصرف آب و بیکاری دو چالش عمده و مهم در سطح کشور است که اگر مدیریت نشود با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم.

 

منبع خبر

اشتراک در: