شما اینجا هستید

۸۴ درصد آب مصرفی استان تهران برای مصارف خانگی است

۸۴ درصد آب مصرفی استان تهران برای مصارف خانگی است

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به میزان مصرف خانگی و غیرخانگی آب گفت: در بخش خانگی ۸۴.۴ درصد و در بخش غیرخانگی ۱۵.۲ درصد مصرف داریم که مصرف قابل توجهی است.

به گزارش خانه آب ایران به نقل از خبرگزاری تسنیم از تهران، علیرضا نوذری‌پور عصر روز گذشته در جلسه شورای اداری استان تهران با اشاره به کاهش بارندگی‌ها اظهار داشت: در 10 اردیبهشت‌ماه 183 میلی‌متر بارندگی داشتیم که به نسبت مدت مشابه سال گذشته 38 درصد کاهش داشته و بارندگی امروز نیز حاکی از کاهش 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

وی بیان کرد: 21 درصد آب شرب شهری در تهران تأمین و توزیع می‌شود که حدود 52 متر مکعب بر ثانیه است، ضمن اینکه سهم شهرستان‌های استان نیز یک میلیون و 200 هزار متر مکعب می‌باشد.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران سپس با اشاره به میزان مصرف خانگی و غیرخانگی آب افزود: در بخش خانگی 84.4 درصد و در بخش غیرخانگی 15.2 درصد مصرف داریم که مصرف قابل توجهی است.

استان تهران در سال 96، 119 روز در اوج مصرف آب قرار داشته است

نوذری‌پور همچنین تصریح کرد: هرگاه دما به بالای 40 درجه می‌رسد شاهد اوج مصرف آب هستیم که مصرف از 3 میلیون متر مکعب بالاتر می‌رود، که برای سال گذشته 119روز چنین مصرفی ثبت شده است.

وی ادامه داد: نبود ذخیره برف مشکل کشور در سال جاری است که در روزهای گرم، روان آب‌های پشت سدها به حداقل ممکن در 50 سال گذشته می‌رسد.

75 درصد آب استان از سدها تأمین می‌شود

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به منابع تأمین آب استان گفت: 25 درصد آب استان از چاه‌های آب و 75 درصد از 5 سد تأمین می شود، به علاوه استان تهران 1200 حلقه آب شرب دارد که عمده آب شهرها از چاه تأمین می‌شود.

نوذری‌پور اظهار داشت: سناریوهای سبز، زرد، نارنجی و قرمز برای مدیریت آب طراحی شده تا نیاز به جیره‌بندی آب نداشته باشیم، ضمن اینکه 50 مگاوات برق اضطراری در دستورکار است، چرا که قطع برق چاه‌ها و تأسیسات یکی از مشکلات است.

وی با اشاره به صدور اخطاریه برای مشترکان پرمصرف خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود دستگاه‌های استان از تجهیزات و ادوات کاهنده مصرف آب که ساخت شرکت‌های دانش بنیان داخلی است استفاده کنند تا کاهش 20 درصدی مصرف آب در دستگاه‌های استان محقق شود.

 

منبع خبر

اشتراک در: